MEVZUAT > Başbakan Yardımcısı Ali Babacan (Ekonomiye 1200 Maddeli Plan Geliyor)

Haber Tarihi : 17/09/2014

BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul Finans Zirvesi’nde hükümetin ekonomi programı kapsamında açıklanan 9 temel politikada 25 özel dönüşüm programı için 2018’e kadar gerçekleştirilecek 1200’ün üzerinde maddenin yer aldığı bir eylem planı üzerinde çalıştıklarını söyledi.
Şu anda bu 1200’ün üzerindeki eylem planının takvimlendirilmesinin yapıldığını kaydeden Babacan, “Ekim sonu kasım başı gibi Başbakanımız tarafından açıklanacak bu eylem planı Türkiye’nin detaylı bir yol haritası olacak. 25 dönüşüm programından bir tanesi de İstanbul Finans Merkezi ile ilgili programımız” dedi. Son 1 yılda özel sektör yatırımlarında yavaşlama gözlendiğini kaydeden Babacan, “Bu konuda maalesef arzu ettiğimiz tabloyu görmüyoruz. Yatırım harcamalarında, özellikle makine-teçhizat yatırım harcamalarında arzu ettiğimiz rakamları görmüyoruz” dedi.
BAŞKA YAPILANDIRMA YOK Öte yandan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek torba yasa ile getirilen kolaylıklardan vatandaşları yararlanmaya çağırdı ve bundan sonra bu anlamda bir af olmayacağını vurguladı. Ne kadarlık gelir beklediklerine ilişkin Şimşek, bazı alacakların artık tahsil imkanının kalmadığını, örneğin geçmişte iflas etmiş bir şirketle ilgili alacakların kayıtlarda durduğunu ama tahsilatının mümkün olmadığını anlattı. Şimşek, 2015 yılı bütçe tasarısına yönelik çalışmaların bitirilmediğini, tedbir ihtiyacı olması halinde alacaklarını belirterek, “Biz popülizm tuzağına düşmeyiz. Çünkü bu millet, bu memleket için doğrusu budur” dedi. Küresel ekonominin yavaşladığını ve büyüme üzerinde aşağı yönlü riskler olduğunu belirten Şimşek, Türkiye ekonomisinde gelecek yıl için öngörülen yüzde 5’lik büyümenin aşağı yönlü revize edilebileceğini söyledi.